До численних титулів Львів з успіхом міг би додати ще й лідерство у кількості різноманітних торгових кіосків. Їх віднедавна стали називати малими архітектурними формами (МАФ). Хоча які вже там форми у будки розміром два на два або три на чотири… Зате своєю рентабельністю деякі з них здатні конкурувати з супермаркетами. Адже, як повідомляють правоохоронці, дуже часто торгують у них контрабандним крамом. Саме ця обставина стає причиною того, що так звані МАФи ростуть як гриби після дощу. За приблизними даними, на цей час у Львові налічується понад 1800 малих архітектурних форм.
На думку головного архітектора Львова Юрія Криворучка, Львів надто перенасичений МАФами. І далеко не всі з них працюють офіційно. Тому впродовж останніх місяців було проведено інвентаризацію всіх 1800 об’єктів, внаслідок чого кілька десятків МАФів, які працювали без дозвільних документів, закрили. Тепер депутати Львівської міської ради хочуть запропонувати бізнесу додаткове ущільнення МАФів, а заодно і впорядкування їхньої діяльності. Головне ж — пропонується змінити їх зовнішній вигляд. Серед критеріїв, яким повинен відповідати торговий кіоск нового зразка, — доцільність місця встановлення, естетика.
Як повідомив голова депутатської комісії з архітектури, містобудування та охорони історичного середовища Андріян Гутник, депутати спільно з управлінням архітектури Львівської міської ради вже розпочали розробку типового вигляду МАФів. За його словами, особливо жорсткі вимоги ставитимуться до малих архітектурних форм, розміщених у історичній частині міста та на магістральних вулицях. Вже нинішнього року підприємцям, у котрих спливає термін договору про оренду, буде запропоновано обрати сучасний його тип. Тим, хто відмовиться від пропозиції, договір не продовжать.
Більш повно усі ці вимоги трохи раніше викладено в досить об’ємному документі — ухвалі Львівської міської ради від 18.12.2008 р. №2311 «Про затвердження Перспективної схеми розміщення малих архітектурних форм як частини Програми комплексного благоустрою території міста». Депутати сподівалися, що саме цей документ служитиме керівництвом до дії для львівських чиновників. Проте кількість нелегально встановлених малих архітектурних форм, які щорічно демонтують, свідчить: виконати вимоги ухвали власникам об’єктів торгівлі дуже складно. Що ж буде тепер, коли мала архітектурна форма нового зразка коштуватиме, як середнього класу автомобіль — близько 5—6 тис. американських доларів? Тому підприємці називають нову ініціативу львівських депутатів ще одним способом «подоїти» малий бізнес.